Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Belediyeler borç batağında

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, belediyelerin borçluluk durumu hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Genel Başkan Gültekin Uysal, 31 Mart günü yeni seçilecek belediye başkanlarını nasıl bir borç yükü beklediğine dikkat çekti.

Özellikle yaz aylarında nüfusu 10 kata kadar artan belediyelere yönelik özel düzenlemelerin de yapılması konusunda önerilerde bulunan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Türkiye nüfusunun yüzde 93’ü belediyelerde, yüzde 7’si ise köylerde yaşıyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde, nüfusun yüzde 93’lük kesiminin kimler tarafından yönetileceğinin seçimi yapılacak. Bilindiği gibi belediyeler; imar, su ve kanalizasyon, ulaşım, çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık, zabıta, itfaiye, acil yardım, ambulans, evlendirme, defin ve mezarlıklar, ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar, kültür ve sanat, spor, sosyal hizmet ve yardım gibi geniş bir yelpazede pek çok hizmeti kendisi yapar veya yaptırır”
Ürkütücü boyuta ulaştı
Uysal, “Türkiye yerel seçime hazırlanırken, belediyelerin borç yükü ürkütücü boyutlara ulaştı. Hazine’ye 12,4 milyar lira borcu olan yerel yönetimlerin, 2017 yılı sonu itibarıyla SGK ’ya da 8,7 milyar lira prim borcu bulunuyor. 31 Mart günü yeni seçilecek belediye başkanları işte bu borç yükleri ile göreve başlayacaklar. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 20 Eylül 2018 tarihli Hazine Alacak Stoku verilerine göre, Belediyelerin borçları her geçen gün artıyor. 30 Haziran itibarıyla belediyelerden toplam 11,4 milyar TL olan alacak tutarı 20 Eylül’de 12,4 milyar liraya çıkarken, böylece Hazine’nin en büyük borçlusu belediyeler oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 6.066,0 milyon lira ile ilk sırada yer alırken, Adana Büyükşehir Belediyesi 1.209,7 milyon lira ve Ankara Büyükşehir Belediyesi (+EGO+ASKİ) 941,8 milyon lira onu izliyorlar. 1397 belediyeden 1084’ünün SGK ‘ya olan toplam 8 milyar 784 milyon lira sosyal güvenlik prim borcu var. Sayıştay, SGK’nın her yıl bütçe açığı verdiğine dikkat çekerek, bu açığın Hazine tarafından borçlanma yoluyla finanse edildiğini hatırlatıyor”

Bizi Arayın