Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Fidan bizden yetiştirmek sizden

Vali Mustafa Tutulmaz Sultandağı ve Çay İlçe Tarım Müdürlüklerince hazırlanan “Fidan Bizden Yetiştirmek Sizden” projesi kapsamında düzenlenen Fidan Dağıtım Törenine katıldı.

 

Sultandağı Kaymakamlığı önünde yapılan törene Vali Mustafa Tutulmaz, Sultandağı Kaymakamı Önder Koç, Çay Kaymakam Erol Tanrıkulu, il ve ilçe müdürleri ve üreticiler katıldı.

Gıdanın merkeziyiz

Törendeki konuşmasında son dönemde gıdanın öneminin artmasıyla birlikte tarımın yeniden ön plana çıktığına değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Tarımın ve kirazın merkezi Sultandağı’nda yeni bir metotla kiraz üretimi sağlayacak bir hizmeti hep beraber başlatıyoruz. Tarım her dönem insanların en büyük uğraş alanlarından biri olmuştur. Geçtiğimiz yüzyıldan itibaren sanayi ve diğer hizmet alanlarına kayan ağırlık, gıdanın önem kazanmasıyla yeniden tarıma dönmeye başladı. Tarımda yeni teknolojilerin ortaya çıkması, yeni hizmet anlayışı, ekonomisi iyi olan girişimcilerin bu alana yatırım yapması tarımın önemini daha da artırdı. İlimiz açısından bakıldığında ise şehrimiz gıdanın merkezi konumunda. Gıdanın her türlü alanında ilimizde üretim yapılmaktadır. Birçok alanda Türkiye genelinde birinci, ikinci ve üçüncüyüz. Hayvancılık sektöründe de önemli bir potansiyele sahibiz. Üretim yanında elbette pazarlamada önemli. Sultandağı kirazı başta olmak üzere birçok ürünümüz ihraç ediliyor. Kirazımız bir numara ama kalitesi ve ihracatının arttırılması da oldukça önemli” diye konuştu.

İlimizde sıkıntı yok

Çin’in kiraza olan ilgisi ve yapılan ihracat anlaşmasını hatırlatan, bu konuda üreticilere tavsiyelerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz: “Önümüzde en büyük ihraç alanı Çin olarak görünüyor. Çin’in kiraza olan ilgisinin üst düzeyde olduğunu biliyoruz. Hatta kirazın 75 dolara kadar satıldığı söylendi. Eğer ihracaatı artırırsak uzun vadede buradaki kirazımızın değeri de artacaktır. Bu yıl 3 bin ton kiraz ihracatı için bağlantı sağlandı. İlk kafile de törenle uğurlanacak. Çin ABD’den kiraz alıyordu ve yaşanan sorun onları Türkiye’ye yönlendirdi. Onların da tek sıkıntısı Akdeniz sineği olması. İlimizde sıkıntı yok ama yine de bu konuda tedbiri elden bırakmayalım”

Fidan dağıtıldı

Vali Tutulmaz, “Farklı noktalardan sinek gelir ve bu kayıtlara geçerse ihracatta sıkıntı yaşarız. Bu bilinci kuralım ve hep birlikte kirazımızı koruyalım. Bir başka sıkıntı da kiraz nasıl olsa Çin’e gidiyor ben normalde 3 liraya satıyorum artık 13 liraya satayım gibi bir fırsatçılık yapmayalım. Bu pazarlar esnektir. Eğer hilecilik yapıyorsak, kaliteye önem vermezsek sonrası için kötü bir tablo ortaya çıkabilir. Malımızın kalitesi neyse onu ortaya koyalım. İlk yıl bunlar nasılsa geldi ne koparırsak kar mantığı ile değil uzun vadede ticaret imkânını koruyacak işbirliğine yönelelim. Kiraz birçok bölgede yetişiyor. Akıllı olalım, uyanık olalım uzun vadede kar elde etmeye bakalım” dedi. Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından 150 çiftçiye 15 bin adet sertifikalı yarı bodur kiraz fidanı dağıtımı yapıldı.

Bizi Arayın