Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Havadan denetim sürüyor

İçişleri Bakanlığının trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla denetim faaliyetlerinin her zaman ve her yerde etkin bir şekilde gerçekleştirilerek, sürücülerde “algılanan yakalanma riski” duygusunun sürekli ve üst düzeyde tutulabilmesi için trafik denetimleri aralıksız devam ediyor.

 

İçişleri Bakanlığının 100 günlük eylem planında da yer alan trafik denetimleri helikopter desteğiyle havadan da yapılıyor. Bu kapsamda Vali Mustafa Tutulmaz, Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız ile jandarma ve emniyet ekiplerinin katılımıyla havadan trafik denetimi yapıldı. Afyonkmarahisar-Eskişehir yol güzergâhı boyunca yapılan helikopter destekli hava denetiminde İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez Vali Mustafa Tutulmaz’a bilgiler verdi. Yaklaşık 1 saat süren denetimde trafik yoğunluğunun olduğu yol ve güzergâhlar tek tek kontrol edildi. Şehir merkezinde de uçuş yapan helikopter ile şehir içi trafiğinin son durumu gözlemlendi.

Trafiğe ayrı önem veriyoruz

Denetim sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve yapılan denetimler hakkında bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Bugün Jandarma helikopteri ile ilimizin ana akslarındaki trafik güvenliğinin ne durumda olduğunu denetleme imkânımız oldu. Malumunuz olduğu üzere bu yaz trafiğe ayrı bir önem veriyoruz. Gerek denetimler, gerek eğitimler, gerekse de kamuoyunun bilgilendirilmesi yönündeki kampanyalarla trafik yönünden vatandaşlarımızı daha bilinçli hale getirmeye çalışıyoruz. Emniyetimizin 5 ayrı projesi var. Jandarmamızın 2 ayrı projesi var. Bu projelerde birinci hedef trafiği daha güvenli hale getirmektir. İlkokul çağındaki çocuklarımızdan başlayarak halkımızın her kesimine ulaşabilecek şekilde kampanyalarla öncelik eğitim diyerek trafik güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Bizim denetimlere daha fazla ağırlık vereceğimiz ve bunun sonucu olarak trafik kazalarının azalarak gerek can ve mal güvenliği açısından daha güvenli bir sonuç elde etme açısından gayretli olacağımızı halkımızın bilmesini isteriz. Aynı şekilde yaya güvenliği konusunda da bu yıl özel çalışmamız olacak. “Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın” projesi ile yayaların öncelikli geçişlerini sağlayacak tedbirleri alacak, denetimleri yapacak ve halkımızın bu konuda bilinçli olmasını sağlayacağız” dedi.

Israra cezai işlem yapılıyor

Yapılan çalışmalar neticesinde trafik kazalarında düşüş yaşandığına dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Bu yıl 2019 itibariyle aldığımız tedbirlerle ölümlü kazalardaki sayı yüzde 85 oranında azaldı. Yine benzer şekilde diğer kazalarda da düşüş var. Denetimlere devam edeceğiz. Öncelik eğitim ama ısrarla hatasına devam edenler hakkında da tabii ki cezai yaptırımlar yapılacaktır” ifadelerini kullandı. Vali Mustafa Tutulmaz havadan yapılan trafik denetimi sonrasında denetimin sorunsuz geçmesini sağlayan Jandarma ve emniyet ekiplerine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

 

Bizi Arayın