Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Hayatın içinde olun

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Genç Hukukçular Kulübü tarafından “Bir Avukatın Hatıraları” söyleşisi düzenlendi. Başarılı Avukat Serdar Avcı öğrencilere ders verdi

Söyleşinin açış konuşmasını yapan Hukuk Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı, Av. Serdar Avcı’nın AKÜ Hukuk Fakültesinin yokuşu çıkarken yükleri taşıyanlardan birisi olduğunu söyledi. Bayraklı, “Bu, mesleği icra ederken aynı zamanda fakültelerimize olan gönül borcunun da bir gereği. Kendisi yapacağımız etkinliklerde ismini bile zikretmeden katkılarını esirgemeyen biri. Aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz. Bir kısmınız avukat olmak isteyecek doğal olarak belki de avukat olmak gerekli olacak onun için” diye konuştu.
Hayatından örnek verdi
AKÜ Hukuk Fakültesinde öğrenim gören öğrencilere mesleki tecrübelerini aktaran ve öğrencilerden gelen soruları cevaplayan Avukat Serdar Avcı, teoriye, kanuna ve bilgiye ulaşmanın kolay olduğunu ama tecrübelerin kitapta yazmadığını söyledi. Hukuk fakültesinden başlamak üzere gözlemlediği şeyin kesinlikle hayatın içerisinde olmak olduğunu ifade eden Avcı, “Bir hukukçu hayatın içinde olmadan kanun kitapları dışında kitap okumadan okul hayatı dışında bir hayatı olmadan başarılı olmasının imkanı yok. Hayatın içinde olmak nedir? Ben size kendi hayatımdan anlatım. Bizim zamanımızda tek dersten kalınıyordu. 1-3 ve 2-4 barajı vardı. Ben ikinci sınıfta devletler genel dersinden kalmıştım. Üçüncü sınıfta bütün derslerimi vermeme rağmen devletler genel dersinden kaldığım için 1 yıl boyunca bu dersi tekrardan aldım” dedi.
Aileme yük olmadım
Avukat Avcı, “Bu da gücüme gitti. Kaldım, ben de aileme yük olmayım hem hayat deneyimi olsun hem de harçlığımı çıkarayım diye çalıştım. Ben o döneme kadar hayatımda çalışmanın ne olduğunu bilmiyordum. O dönemde çalışmaya başladım. Afyonkarahisar’dan sucuk aldım İzmir’de sattım. Şirkette, Kuşadası’nda çalıştım. Bugün çok rahat her yaş grubundan insanla sohbet edebiliyorum. Bunun kazanımı o çalışma döneminde oldu. Çok rahatlıkla diyalog kurmayı öğrendim. Üçüncü sınıftaydım hukuk kitaplarında çek ve senedin ne olduğunu biliyordum ama hayatımda ilk defa çek ve senet o çalışma döneminde gördüm. Sözleşmenin ne olduğunu biliyordum ama sözleşme hazırlayabilir duruma geldim. Borç almanın, yalnızlığın, dostluğun ne olduğunu öğrendim. Hayatın içinde olarak kazanımım ise konuşmayı, iddia etmeyi, kazıklanmayı, pazarlık etmeyi, bir malı pazarlamayı öğrendim”.

Kitap ve gazete okuyun

Avukatlık mesleğinin ve hukuk fakültesinin Türk toplumunda klişe olan ezber bir fakülte olmadığını dile getiren Avcı, şunları söyledi: “Analitik düşünme yeteneği ve problem çözebilme yeteneği olmayan bir kişi çok istisna durumlar hariç çok iyi hukukçu olamaz diye düşünmekteyim. Bu analitik düşünme, problem çözebilme yeteneği de okumak ve hayatın içinde olmakla kazanılır. Ben 42 yaşındayım mesleğe başladığım günden bugüne günde 3 gazete okuyorum. Gazeteleri veya köşe yazarları okurken kendi dünya görüşüm ve siyasi görüşüme önem vermeden okuyorum. Kalemin gücünü görmek için okuyorum. Köşe yazılarını okuyun arkadaşlar. Bu adam benim dünya ya da siyasi görüşümü mü yansıtıyor diye okumayın. Bu adamın yazısı beni ikna ediyor mu? Olayı özetleyebilmiş mi? insanlarla diyalog içinde olun. Sadece kanun kitaplarına bağlı kalmayın. Kanunlar kitabın içinde ama kanunların uygulanması kitabın içinde.”Bizi Arayın