Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

İkili ilişkiler gelişecek

İstanbul Ticaret Odası, İTO-ATSO Futbol Takımları’nın dostluk müsabakası dolayısıyla Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası heyetini Cemile Sultan Korusu’nda, yemekte ağırladı. Yemekte konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, İTO’nun ATSO’yu bir kardeş oda gibi kabul ettiğini belirtti.

İTO Futbol Takımı ile ATSO Futbol Takımı’nın dostluk müsabakasının öncesinde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) heyeti, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yemekte ağırlandı. Cemile Sultan Korusu’ndaki yemeğe İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Dursun Topçu ve İsrafil Kuralay, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Gül ve Ahmet Şükrü Köse, ATSO Meclis Katip Üyesi Osman Erdem, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hayrettin Güzbey, Hacı Sait Evrenkaya, Fatih Şapcı, Ekrem Demirel, Akif İşbilir ve Ahmet Anlıak, İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol ile İTO ve ATSO Futbol Takımları’nın oyuncuları katıldı.
2019 İHRACAT HAMLESİ YILI
Yemekte bir selamlama konuşması yapan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Yapılacak maç, dostluğumuzu pekiştirecek. Bundan sonra başka vesilelerle de bir araya gelmeyi düşünüyoruz. Bu dönem seçildikten sonra toplantı için Afyon’u seçmemizde belirli bir amacımız vardı. Afyon’da ekonomik milli mücadelenin başlatılması için de önemli bir vurgu yapmak istedik. Bizler 2019’u tamamen ihracata yönelmemiz, ihracat hamlesi yapmamız gereken bir yıl olarak belirledik. İnanıyorum ki hem biz İstanbul’daki iş insanları, hem de bu konuda çok çok başarılı çalışmalar yapan, çok çok farklı sektörlerde önemli işler yapan, Türkiye’nin yüzakı Afyon’un değerli iş insanları çok güzel başarılar yakalayacaktır” dedi.
“ODAMIZ, SİZİN ODANIZ”
Afyonkarahisar’da gerçekleşen ihracat oranlarının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Avdagiç, “Afyon’a gittiğimizde Türkiye’nin ihracat oranının üzerinde ihracatta artış gördük. Önümüzdeki dönemde Afyonkarahisar’ın ivmesinin artarak devam edeceğine inanıyorum. Buradaki dostlarınız olarak yapabileceğimiz ne varsa yapacağımızı belirtiyorum. Odamız sizin Odanız” diye konuştu. Konuşmasında Afyonkarahisar’a özgü bir söze de yer veren Avdagiç, “Afyonkarahisar ile ilgili bir çalışma yaparken daha çok Bolvadinliler’in kullandığı bir söz dikkatimi çekti. Dama çıkan kedinin çama çıkan oğlağı olurmuş, derlermiş. Bu sözün olumlu bir tarafını görüyorum. Dama çıkmaktan korkmayalım ki çamdaki kozalakları toplayan evlatlarımız, çalışanlarımız olsun” dedi.
SERTESER TEŞEKKÜR ETTİ
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve ekibine teşekkür etti. Serteser, “Ben ve arkadaşlarım, samimi ve sıcak karşılayışınızdan dolayı ziyadesiyle memnun olduk. Size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum. İstanbul bence dünyanın en güzel şehri. En güzel şehirde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurulan Ticaret Odası, en çok üyeye sahip Ticaret Odası, en büyük tecrübeye sahip Ticaret Odası’nın bizi ağırlaması bize mutluluk veriyor” dedi.
Tecrübeden faydalanacağız
İTO’nun tecrübesinden yararlanacaklarını vurgulayan Serteser, “Biz Anadolu’da çok büyük bir şehir değiliz. Nüfus olarak 31’inci sıradayız, ama sizin büyüklüğünüzün, tecrübenizin yanından geçmemiz pek mümkün değil. Sizden çok faydalanacağız. Siz de bu kapıyı bize açtınız. Hem Afyonkarahisar’daki konuşmalarımızda, hem sohbetlerimizde, ben bir şey demeden siz ‘Bu konuda size yardımcı olabiliriz’ diyerek bize destek oldunuz. Mesela yurtdışı fuarları bunlardan biri. İhracata İlk Adım Projesi yine bunlardan biri. Bizi adeta bir kardeş oda gibi kabul ettiniz” ifadelerini kullandı.
TÜRKER’DEN ÖZEL BİR HATIRA
ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker ise öğrencilik hayatında İTO’nun bursundan yararlandığını belirtti. Türker, Afyonkarahisar’dan İstanbul’a üniversite okumak için gittiğinde, bir başka yerden burs almasına rağmen İTO’ya başvurduğunu, şartları zorlayarak İTO’nun o dönemki Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu ile görüşmeyi başardığını aktardı. Türker, “Nuh Kuşçulu, bana ‘Bir gün gelecek, siz buralarda yönetici olacaksınız’ dedi. Benim bugünlere gelmemde İTO’nun katkısı vardır. Çok teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi. ATSO heyeti, Cemile Sultan Korusu’ndaki yemek öncesinde İTO ev sahipliğinde Üsküdar’dan başlayarak Ortaköy, Bebek, Rumeli Hisarı üzerinden devam edip Kandilli’de sona eren bir tekne turuna katıldı.Bizi Arayın