Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Kadın heryerde olmalı

Afyonkarahisar Barosu ile TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu’nun işbirliğinde gerçekleştirilen Dünya Kadınlar Günü Programı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlendi.

 

Afyonkarahisar Barosu ile TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde Dünya Kadınlar Günü Programı düzenlendi. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) gerçekleştirilen programa ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in eşi Feyza Serteser, Afyonkarahisar Barosu Başkanı Av. Turgay Şahin’in eşi Necla Şahin, TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, bilim insanları ve avukatlar katıldı.

Yol göstereceğiz

Programın açılış konuşmasını yapan TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman“8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam isteklerini dile getirdikleri birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır. Biz Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın sorunlarına duyarlılık gösteriyoruz. Kadınların hukuki haklarını, finansal kaynaklara ulaşmada kadın ve genç girişimcilerin yaşadığı zorlukları, çalışma isteklerini, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini gündeme getiriyoruz; kadın işsizliği sorununun çözümü için Afyonkarahisar’da eğitimler ve seminerler veriyor, paneller düzenliyoruz” dedi.  Tokman, “Gelişmiş bir toplum olmak için kadınlarımız sosyal hayata, üretim süreçlerine siyasetten spora, sanattan iş dünyasına karar mekanizmalarında daha fazla yer almalılar. Bunun çözümünün kadınlarımıza özgüven kazandırma ve eğitimden geçtiğinin bilincindeyiz. Kadınlara yol göstermeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadının emeği var

Afyonkarahisar Barosu Başkan Yardımcısı, Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gönül Ar Güngör de tarihin her döneminde kadının emeğine rastlandığını kaydetti. Güngör, “Tarihin tüm izlerine bakıldığında kadının varoluşu ve emeği görülecektir. Bir toplumun temelinin sağlamlığı kadına verdiği değer ile ölçülür. Kadınlar, hiçbir nefret ve şiddetin odak noktasına yerleştirilemez. Kadınlarımızın ötekileştirilmediği, arka plana itilmediği, medeni ve maneviyatla dolu bir Türkiye ve dünya görmeyi ümit ediyoruz. Afyonkarahisar Baro Başkanlığı olarak birçok konuda yasal çalışmalarda altyapı çalışmalarımız olmaktadır. Baromuz, Barolar arası çalışmalara katılmaktadır. Ancak bu çalışmalar, herkesin elini taşın altına koyması ile sonuç alacaktır” diye konuştu.

Karanfil dağıtıldı

Açılış konuşmalarının ardından programın panel kısmına geçildi. ATSO 24. Meslek Komitesi (Sigorta İşletmeleri) Başkanı Funda Güleç Yaman’ın yönettiği panelde Afyon Kocatepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve Araştırmaları Merkezi Müdürü, Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Kılınç, “Kadın ve Hukuk”, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fatma Dore “Günümüz Türkiyesi’nde Güçlü Kadın”, Fizyoterapist Nesrin Aka “Kadın ve Sağlıklı Yaşam”, Emekli Banka Müdürü Kadriye Pelin Kazan “İş Hayatında Kadın”, Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Gülsüm Topal “Cinsel Suçlar Cezai Müeyyideler ve Af Tartışmaları” hakkında sunum yaptı. Program sırasında katılımcılara ATSO tarafından günün anısını yaşatmaları için karanfil dağıtıldı.

Bizi Arayın