Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Nitelikli insana ihtiyacımız var

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve AKÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından “TÜBİTAK ARDEB ve BİDEB Programları Bilgilendirme Etkinliği” düzenlendi.

 

Etkinlik öncesi TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feza Korkusuz, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından gerçekleşen etkinliğe TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feza Korkusuz, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Veteriner Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Erkan Karadaş, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Yücel Ocak, AKÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu ile AKÜ öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Bilim insanı için kazanç

AKÜ Merkez Kütüphanesi toplantı salonunda düzenlenen etkinliğin açış konuşmasını gerçekleştiren AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Prof. Dr. Feza Korkusuz’un yıllarını bilime adamış çok başarılı bir hekim olmasının yanında araştırma ve bilimsel çalışma alanında da Türkiye’ye yön veren değerli öğretim üyesi olduğunu ifade etti. Solak, “Eski bir TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi olarak sistemi bilen Feza Bey’in burada olması TÜBİTAK’tan proje almak ve proje uygulamak isteyen her düzeydeki bilim insanı için bir kazanç. Çünkü hayatta en önemli şey zaman; zamanını ayırıp buraya gelmesi hem üniversite Rektörü olarak bendenizin hem de dekanlarımın lehine. Çünkü bir gününü ayırmak demek bir sürü programını iptal edip buraya gelmesi demektir. Biz onun bilincinde olan yöneticileriz” diye konuştu.

Değişiklikler yapıld

“TÜBİTAK Projelerindeki Güncellemeler” isimli sunumuna geçen TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feza Korkusuz ise TÜBİTAK’ta 2018 Mart ayından beri bazı küçük değişiklikler yaptıklarını söyledi.  Çalışmaların belli noktaya geldikten sonra sahada anlatma gereği duyduklarını dile getiren Korkusuz, “80 üniversitede sunumlar düzenledik. TÜBİTAK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilişkilendirilmiş bir kurum ve bu nedenle bakanlığımızın bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi olması ülkemizin bu doğrultudaki atılımını destekliyoruz. Bunun için önemli hususla var. Nitelikli insana ihtiyacımız var. Yani nitelikli insan olmadan hiçbir şey olmuyor. Nitelikli insanlar da nitelikli projeler yazıp bunları bize sunabiliyorlar. Onun için önce insan, sonra projelerin bize gelmesi temennisindeyiz” dedi.

Elektronik imza şart

Elektronik imza olmadan TÜBİTAK’ın artık başvuruları kabul etmediğini söyleyen Korkusuz, “En önemli husus herkesin TÜBİTAK başvurularında ister burs olsun ister proje olsun elektronik imzasının olması gerekiyor. En önemli değişiklik bu. Bunun nedeni ise daha önce biz ıslak imzalı evrak gelsin diye bekliyorduk. Bu bize yaklaşık 2-3 hafta zaman kaybettiriyordu.  Bunun dışında başvuru ve değerlendirme formlarında değişiklikler yaptık. Proje başvuru sisteminde 2 soru soruyoruz. Şu aşamada bir yaptırımı yok. Bunlardan bir tanesi disiplinlerarası proje mi sunuyorsunuz diye soruyoruz. İkincisi de bir çalışma yaptığınız zaman bunun çevreye olası zararlı bir etkisi var mı? Bunun da yaptırımı yok, sadece çevre bilinci oluşturmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Etkinlik AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feza Korkusuz’a plaket takdim etmesinin ardından öğleden sonra düzenlenen oturumla son buldu.

Bizi Arayın