Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

ŞUBAT AYI İHRACATI ARTTI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın 2019 yılı Şubat ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 yükseldiğini belirtti.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın Ocak ayı ihracat verilerini açıkladı. Serteser, “İlimizin Şubat ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 yükselmiştir. Geçen yıl Şubat ayında 23 milyon 689 bin dolar olan ihracatımız bu yıl Şubat ayında 26 milyon 976 bin dolar olmuştur. 2019’un ilk iki ayında ise ihracatımız yüzde 15 artışla 56 milyon 77 bin dolar olmuştur. 2018 yılının ilk iki ayında ihracatımız 48 milyon 753 bin dolardı” dedi. Afyonkarahisar’dan ihracat yapılan ülkeler hakkında da bilgi veren Serteser, “Geçen yılın aynı ayında 76 Ülke 1 Serbest Bölge’ye ilimizden ihracat gerçekleşmişti. Bu yıl Şubat ayında 78 ülke 2 Serbest Bölge’ye ihracat yapılmıştır” diye konuştu.

EN ÇOK İHRACAT IRAK’A

Serteser, şöyle devam etti: “Afyon’dan Şubat ayında en çok ihracat yapılan ülke Irak’tır. Irak’a ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 gerileyerek 6 milyon 148 bin dolar olmuştur. İhracatımızda ikinci sırayı Amerika Birleşik Devletleri almıştır. ABD’ye ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre binde 8 azalarak 3 milyon 602 bin dolar olmuştur. Şubat ayında Gana, Afyon’dan ihracat yapılan ülkeler arasında 3’üncü sırada yer almıştır. Gana’ya Afyon’dan 2 milyon 202 bin dolarlık ihracat gerçekleşmiştir”

MERMER SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Mermer ve doğaltaş sektörünün ihracatta ilk sırada yer aldığını hatırlatan Serteser, “Çoğunluğu mermer ve doğaltaş olan madencilik ürünleri, ihracatımızda ilk sıradadır. Şubat ayında madencilik ürünlerinin ihracatında geçen yıla göre yüzde 11,1 oranında gerileme yaşandı ve bu sektördeki ihracatımız 11 milyon 943 bin dolar oldu. Çoğunluğu yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektöründeki ihracat da geçen yıla göre yüzde 1,6 arttı. Bu sektördeki ihracatımız 6 milyon 805 bin dolar olarak gerçekleşti. En çok ihracat yapılan üçüncü sektör ise otomotiv endüstrisi oldu. Bu sektörde 3 milyon 3 bin dolarlık ihracat yapıldı” ifadelerini kullandı. Afyonkarahisar, en çok ihracat yapan iller sıralamasında geçen seneye göre iki basamak yükselerek 29’uncu sırada yer aldı.

Bizi Arayın