Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Torunlarımız sucuğu masallarda dinleyecek

Afyonkarahisar Kasaplar Ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük sektörün sıkıntılarını dile getirdi. Başkan Yörük, “İş böyle devam ederse çocuklarımız torunlarımız eti sucuğu artık masallarda dinleyeceklerdir”

Genel bir değerlendirme yapan Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, “Önümüzdeki 5-10 yıllık sürenin sermayesi dahi tüketilmiştir. Bir üreticinin batması demek maalesef, uzun bir zincirin ilk halkasının kopması demektir. Böylelikle zincirin her tarafında hissedilen bir etkisi olmaktadır. Arka arkasına gelen siyasi ve politik krizler idare edilememiş, gıda, et, süt gibi stratejik alanlar birer birer küresel aktörlerin ellerine teslim edilmiştir. Kesim sayıları inanılmaz oranlarda düşmüş, üreticiden başlayan zincir bütün sektörleri içine alacak şekilde en son tüketiciye kadar ulaşmış bir batık tablo haline gelmiştir. Kasap esnafının durumu diğer esnaflar gibi içler acısıdır. Önceden yaptığı satışın yarısını bile yapamamaktadır. Afyon genelinde kesilen hayvanın yarısı bile kesilmemektedir. Maksatlı olarak hayvan hastalıkları ile ilgili söylentiler çıkartılmış. Bakanlık ise bu konularda açıklamalarını hep ya çok geç yapmış ya da yapamamıştır. Bu nedenle sektörün ve Bakanlığın güvenilirliği düşmüş. Meydan manipülatörlere kalmıştır” dedi.
Hangi sektör dayanır
Başkan Yörük, “Hangi sektör yarıdan daha az kapasite ile çalışmaya dayanabilir? Hangi sektör bilinçli olarak kendisine yapılan saldırıları hoş görebilir? Türkiye’ye dışarıdan yapılan saldırılar kadar maalesef içeriden de kendi insanımıza saldıran bir topluluk türemiştir. Bu saldırıların temelinde insanların evindeki ekmeğine göz dikmekten çekinmeyen dış güçler ve onların içerideki hamileri vardır. Ne zaman eleştirilirse destekleme yaptığını söyleyen bir bakanlığın eliyle içinden çıkılamaz hale getirilen et piyasası artık iyiden iyiye alarm vermektedir. İş böyle devam ederse çocuklarımız torunlarımız eti sucuğu artık masallarda dinleyeceklerdir. Devlet arka arkasına inşaat sektörüne yardım etmeye çalışırken, et sektörü gibi yapılan müdahalenin sonucunun birkaç yılda alındığı stratejik bir saha boş bırakılmıştır. Bunda şüphesiz idarenin sorumluluğu büyüktür” dedi.
Çözüm üretilemiyor
“İthalatı sadece fiyatları düşürmek için kullanan devlet, yapısal reformları bir türlü oturtamamıştır” diyen başkan Yörük, “Hükümet elinde her türlü güç ve yetki bulunmasına rağmen niçin çözüm üretmemektedir. Önce gıdanın pahalı olması nedeniyle elini taşın altına koyan, sonrasında idare edilemeyen papaz krizi nedeniyle oluşan kur baskısını yansıtmamaya çalışan kasap esnafı maalesef artık kriz haline girmiştir. Sektörde ciddi sıkıntısı olan firmalar mevcuttur. Evinde hayvan besleyen insanlar her gün bu hayvanların bakımı için emek ve para harcamaktadırlar. Bu hayvanlar nasıl kesilecek, nasıl paraya dönecek ve nasıl ekonomiye kazandırılacaktır? Tüm uyarılara rağmen yolun sonunda ki duvara çarpılmıştır” dedi.Bizi Arayın