Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Türkiye üçüncüsü oldular

Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Yüksel Yurtbahar, Egemen Bozca ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Hidayet Kılcan  50.TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye üçüncüsü olan  “Yapay Zeka ile Araçlardaki Çocuk Kilitlerinin Kontrolü” projelerini İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin Yalçın’ ı ziyaret ederek tanıttı.

 

Ziyarette Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hakan Gümüş, Milli Eğitim Bakanlığının 2023 vizyonu çerçevesinde öğrencilerine proje tabanlı eğitimler verdiklerini ifade ederek, “Yapay zeka teknoloji alanında gündemde olan bir konu. Yapay zeka, Bakanlığımız için de yılın teması. Öğrencilerimiz, öğretmenlerinin danışmanlığında araçlardaki çocuk kilidi projesini hayata geçirdi. TÜBİTAK’ın Konya’daki bölge finalinde teknoloji ve tasarım alanında birinci oldu. Türkiye finalinde de Türkiye Üçüncülüğü kazandı” dedi.

Gece gündüz çalıştılar

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın tasarladıkları proje üzerinde yaklaşık 4 aydır geceli gündüzlü çalışarak 16 bin 600 proje arasından Türkiye üçüncülüğünü elde eden öğrencileri başarılarından dolayı tebrik etti. Öğrencilere desteklerinden dolayı Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi Müdürüne ve öğretmenlere teşekkür eden Yalçın, “Araç içerisinde arka koltuklara bakan kameranın yolcunun yüzünü algılaması, yüzü yapay zeka ile işlemesi ve bir yaş vermesi çok güzel tasarlanmış. Belirlenen yaş 0-12 arasında ise yolcunun çocuk olarak tanımlanarak, otomatik olarak çocuk kilidinin devreye girmesi güvenlik açısından üst düzey bir koruma sağlamakta. Eğer, algılanan yaş 12’den büyükse arkada oturan yolcu genç veya yetişkin olarak tanımlanarak çocuk kilidinin devreye girmemesi de kullanım kolaylığı sağlamakta” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Metin  Yalçın’ın öğrencilere hediye takdimi ile ziyaret sona erdi.

Bizi Arayın