Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

Yargıtay Afyon’u seçti

Kongre merkezi haline gelen ilimizde 21-24 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı ve Meslek İçi Eğitim Semineri Vali Mustafa Tutulmaz’ın katıldığı açılış toplantısı ile başladı.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Türkiye Adalet Akademisi’nin ortaklaşa hazırladığı değerlendirme toplantısı ve seminerinin açılış törenine Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Vali Mustafa Tutulmaz, Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Yargıtay Cumhuriyet Savcıları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Türkiye Adalet Akademisi’nin üst düzey yöneticileri katıldı.

 

Toplantı gündeminde bulunan konuların belirtilmesinin ardından açılış konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı yapan Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, yaşanan hızlı gelişmeler ve bilimsel alandaki yeni gelişmelerin bu tür eğitim toplantılarının önemini arttırdığını belirterek: “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen bu programda yer almaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yeniden seçilen İsmail Rüştü Cirit’i tebrik ediyor, bundan sonraki süreçte de büyük hizmetlere imza atacağına inanıyor, kendisine başarılar diliyorum. Günümüzde yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte ihtiyaçlara göre yeni yasaların yürürlüğe girmesi ve bilimsel anlamda yeni gelişmelerin ortaya çıkması hâkim ve savcıların meslek içi eğitimlerle gelişmeleri daha iyi takip etmeleri ve bilgilerini sürekli güncellemeleri gerekmektedir” dedi.

Tarihin en zor dönemi

Yargıda yaşanan sıkıntılara değinerek sözlerine başlayan Hâkim ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz: “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yargı içinde çok müstesna bir yere sahip. Bu ölçüde de her zaman Yargıtay üyesi arkadaşlarım bu mesleğin hep duayen hukukçuları oldu. Adalet hizmetine büyük katkı sağladılar. Hala da aynı çizgi devam ediyor. Biz mesleğe başladığımızda bu tür imkânlar yoktu. Şimdi bu tür toplantıların önemi daha da arttı. Çünkü genç meslektaşlarımızın bir bölümü içinde yaşadığımız zorluklar sebebiyle kemaliyle yetiştirilemeden kürsüde değerlendirilirler. Bunu bir mazeret olarak söylemiyorum. Şartlar öyle gerektirdi.  Türk Yargısı Cumhuriyet tarihinin en zor döneminden geçiyor”

Halkın güveneceği yargı

Açılış programı kapsamında son konuşmayı yapan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit: “Bu güzel termal şehirde bu toplantıyı yapıyor olmak toplantımıza ayrı bir güzellik verdi. Yaşanan o malum gece sonrası 4 bine yakın Yargıtay üyesinin terör örgütü üyesi olmakla yargılanıyor olması yargıya güveni bir kez daha akıllara getirdi. Bir güven mesleği olan hâkimlik ve savcılık mesleğinin mensuplarının yaklaşık 3’te 1’inin terör örgütü üyesi olarak yargılanıyor olması başlı başına yargıya güveni düşürecek bir husustu. Özelikle 2007 ve 2013 yılları arasında el koyma, arama, tedbir, tutuklama, dinleme ile 5 bine yakın insanın kanunsuz olarak dinlenmiş olması ve kendi darbe zeminlerini gerçekleştirme faaliyeti olarak bakıldığında başlı başına bir ilah olarak yargı gücünü kullanan bu güruh ülkede yargıya güveni düşüren bir unsur idi. Şuanda Cumhuriyet tarihinin en yüksek hâkim ve savcı sayısına ulaşmış durumdayız. Bu genç meslektaşlarımızı yetiştireceğiz ve Türk halkının güvenine layık olan bir yargıyı meydana getireceğiz. Zor bir dönem geçirsekte son yapılan araştırmalar yargıya güvenin arttığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Bizi Arayın