Erkmen Beldesi Hürriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 6 Merkez / Afyonkarahisar
0272 246 36 00

AKÜ’ye turuncu bayrak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından düzenlenen Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı ve 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) “Mekânda Erişilebilirlik” kategorisinde iki turuncu bayrak almayı başardı.

 

YÖK toplantı salonunda gerçekleştirilen törene Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve YÖK üyeleri ile birlikte Afyon Kocatepe Üniversitesini temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker katıldı. Engelli öğrencilerin başta eğitim ve öğretim olmak üzere sosyo-kültürel etkinliklerde yer alabilmesi için gerekli uygulamaların oluşturulması, altyapı ve donanım eksikliklerinin giderilmesi ve üniversite yerleşkelerinde engelsiz bir ekosistemin oluşturulması için YÖK tarafından düzenlenen törende 28 farklı üniversiteye 126 bayrak ödülü verildi. Afyon Kocatepe Üniversitesine ise Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesinde ve Teknoloji Fakültesi Laboratuvar Binasında engellilere yönelik yapılan çalışmalar kapsamında “Mekânda Erişilebilirlik” kategorisinde iki adet turuncu bayrak verildi.

5 yerde engelsiz adaylık başvurusu

Afyon Kocatepe Üniversitesi aynı zamanda 2020 yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri için toplam 5 ayrı mekan için adaylık başvurusunda bulundu. Buna göre Teknoloji Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi ile Bolvadin Kırkgöz Yerleşkesi, Emirdağ Aziziye Yerleşkesi ve Ahmet Karahisari Yerleşkesi 2020 yılı için aday olarak başvuru yaptı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, engelli bireylerin üniversitelerdeki faaliyetlere tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için gerçekleştirilen çalışmaların tespiti ve başarılı bulunan yükseköğretim kurumlarının ödüllendirilmesi ile kamuoyunda farkındalık oluşturulması adına, Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak), Sosyokültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) kategorilerinde “Engelsiz Üniversite” bayrakları verilmesi uygulamasını başlatmıştı. Bu yıl, Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında, “Bayrak ödülleri” ve “Engelsiz Program Nişanı” yükseköğretim kurumlarına, “Engelli Dostu Ödülleri” ise bireysel ödüller kategorisinde şahıslara verildi.

Bizi Arayın